Segregacja odpadów

Segregacja odpadów

Segregowanie odpadów powinno wejść w nawyk każdemu mieszkańcowi gmin Barcin oraz Dąbrowa i to nie tylko dlatego, że w tej chwili jest to nasz obowiązek, który nakłada ustawa. Motywacją do prawidłowej segregacji niech będzie chociażby dbałość o środowisko naturalne – to raz oraz oszczędności – to dwa. Nieprawidłowa segregacja może oznaczać wzrost opłat za wywózkę i zagospodarowanie odpadów.

Poniżej kilka kolejnych przykładów JAK TEGO NIE ROBIĆ!
  • prosimy pamiętać, że do pojemników i worków na odpady zmieszane nie wrzucamy tych śmieci, które powinny trafić do innych pojemników!
  • do czarnych pojemników, a więc na odpady zmieszane - nie powinien trafiać plastik i puszki oraz papier w postaci kartonowych opakowań!
  • te odpady wrzucamy odpowiednio do pojemników na plastik, metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty) oraz - jeśli nie są zabrudzone - na papier (kolor niebieski),
  • do pojemników na szkło nie wrzucamy plastikowych reklamówek,
  • reklamówek nie wrzucamy też do bioodpadów,
  • reklamówki wrzucamy do plastiku.

Problemem, na który często zwracamy uwagę jest również niezgniatanie i nieskładanie plastikowych oraz papierowych opakowań. W wiatach znajdują się specjalne zgniatarki do puszek i butelek, które ułatwią nam tę czynność.

Apelujemy raz jeszcze, by plastikowe, wielomateriałowe (np. opakowania po mleku, sokach, które powinny trafić do METALI I TWORZYW SZTUCZNYCH A NIE DO PAPIERU   ) a także papierowe kartony - zgniatać i składać przed wyrzuceniem. Nie zajmuje to dużo czasu a oszczędza miejsce w kontenerach.

Drukuj