Ponadto Spółka oferuje wykonanie na swój koszt wymaganych badań gleby, na której mają być zastosowane komunalne osady ściekowe. W związku z tym władający powierzchnią ziemi nie będzie ponosił żadnych kosztów z tym związanych.
Nawożenie gleby osadami ściekowymi zastępuje lub uzupełnia nawożenie gleby obornikiem lub nawozami. Osady dostarczają roślinom ważnych składników pokarmowych, przede wszystkim plonotwórczego azotu i fosforu, a także wapnia i magnezu. Efektem stosowania osadów będzie zwiększenie plonów i oszczędności finansowe na zakupie nawozów.
Osad ściekowy powstaje w procesie technologicznym oczyszczania ścieków, ma konsystencję jednorodną, nieco mazistą, barwę czarną, zapach ziemisty do gnilnego. Zawartość suchej masy w osadzie wynosi średnio 30 %. W suchej masie substancje organiczne stanowią 30 - 40 %, ponadto osady zawierają znaczące ilości azotu i fosforu.
Osad podlega systematycznym badaniom sanitarnym i chemicznym wykonywanym przez laboratorium akredytowane. Oprócz substancji nawozowych w osadzie badana jest obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych i pasożytów. Skład bakteriologiczny i helmintologiczny oraz zawartość metali ciężkich pozwalają na bezpieczne stosowanie osadu w rolnictwie.
Szczegółowe analizy osadu znajdują się do wglądu w siedzibie PPU „Wodbar” Sp. z o.o. i będą udostępniane wszystkim zainteresowanym stosowaniem osadu.
Osady ściekowe są szczególnie przydatne do rekultywacji terenów, użyźniania nieużytków i pod uprawę roślin przeznaczonych do produkcji kompostu, a także mogą być stosowane pod uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz. Osady nie mogą być jedynie wprowadzane do gleby podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi (np. owoców i warzyw).
Warunki stosowania osadów ściekowych określone są w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych oraz w Ustawie o odpadach (rozdział 4 – Komunalne osady ściekowe).
O planowanym przekazaniu władającemu powierzchnią ziemi komunalnych osadów ściekowych na cele rolnicze należy powiadomić Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska co najmniej 7 dni przed przekazaniem. Zastosowane komunalne osady ściekowe miesza się z gruntem, na którym mają być stosowane, nie później niż następnego dnia po ich przetransportowaniu.
Przyrodnicze wykorzystywanie osadów ściekowych jest od dawna szeroko stosowane w krajach Unii Europejskiej, dlatego zachęcamy rolników do skorzystania z tego cennego pod względem nawozowym substytutu nawozu organicznego i zapraszamy do współpracy z nami.
Wszelkich informacji na temat stosowania osadów udzielą Państwu pracownicy Działu Ogólnotechnicznego w siedzibie PPU ”Wodbar” przy ul. Dworcowej 12 w Barcinie, lub telefonicznie pod nr 52 383 64 44 wew. 28.
Wnioski o przekazanie osadów ściekowych do pobrania w siedzibie Spółki lub na stronie internetowej - Zakład Wodociągów i Kanalizacji - Druki do pobrania - Wniosek nr 12